
Torsdag 23.10 18:30 - 19:30
Cocktails & kurator: Alia Farid
Om
Lad samtidskunsten åbne sig for dig, når seniorkurator Aukje Lepoutre Ravn sammen med seniorforsker Helle Malmvig tager dig med bag om værket.
Til Cocktails & Kurator dykker vi ned i den nyåbnede soloudstilling af Alia Farid. Seniorkurator Aukje Lepoutre Ravn deler fortællinger fra samarbejdet med kunstneren og giver et unikt indblik i de mange lag af research, æstetik og politisk refleksion, der ligger bag udstillingens tilblivelse.
Alia Farid (f. 1985) er kunstner og arkitekt med base i Kuwait og Puerto Rico. Hendes praksis bevæger sig mellem kunst, film og samfundsforhold med fokus på de strukturer, magtforhold og miljøforandringer, der former landskaber og menneskers liv i Golfregionen. Hun arbejder med installation, film og arkitektoniske elementer og skaber poetiske fortællinger om tilhørsforhold, migration og fortrængt historie – og giver stemme til det, der ofte overses i fortællinger om regionens økonomiske udvikling.
Som noget helt særligt denne aften deltager seniorforsker Helle Malmvig fra DIIS, der forsker i international politik i Mellemøsten, med en særlig interesse for æstetiske udtryk som kulturelle former for modstand. Efter omvisningen inviterer vi til fælles refleksion i en uformel atmosfære.
Vi runder aftenen af med cocktails og samtaler i CC’s café.
Kl. 18.00 – Ankomst og tjek-ind i foyeren – kom i god tid, hvis du har købt den billigere medlemsbillet og ikke er medlem eller meld dig til hjemmefra her: CC MEDLEM
Kl. 18.30 – Omvisning i udstillingen – kurator henter dig i Foyeren
Kl. 19.30 – Cocktail og uformel samtale i Café Connie & Darcy’s. Billetten er inkl. en drink.
Kl. 21.00 – Tak for i aften
Din billet gælder til CC hele dagen og vi anbefaler, at du kommer i tide og ikke går glip af al den fantastiske kunst, kurator ikke viser dig rundt i.
Sulten? Book bord i caféen på: events@darcys.coffee
Billetter kan ikke refunderes eller byttes til anden dato.
Foto: Alia Farid, Chibayish 2022. Film still.