Medarbejdere

 

Direktør

Marie Laurberg

mag.art. i kunsthistorie

+45 3017 1404

 

Administrationschef og seniorkurator

Janna Lund

mag.art. i kunsthistorie

+45 2091 3199

 

PR og Kommunikationschef

Ida Maj Ludvigsen

cand. mag. i visuel kultur

+45 6021 9321

 

Publikumschef

Christina Thiemer

+45 2618 1920

 

Formidlingschef

Julie Thaning Mikines

cand.mag. i moderne kultur og kulturformidling

+45 2759 3911

 

Teknisk chef

Andreas Bertilsson

 

Seniorkurator

Aukje Lepoutre Ravn

mag.art kunsthistorie

+45 2098 9423

 

Café- og butiksansvarlig

Benjamin Lind Krarup

+45 5177 7707

 

Undervisningsansvarlig

Ditte Meyer Nielsen

cand. mag. i kunsthistorie

+45 3110 7292

 

Projektleder

Emma Sofie Jensen

Kaospilot

+45 6130 3662

 

Formidler

Karen Bohøj

Master of Fine Art – Critical and Pedagogical Studies

+45 6166 8680

 

Teknisk assistent

Lars Almkilde

+45 2641 1610

 

Assisterende kurator (barsel)

Line Wium Olesen

cand.mag. i kunsthistorie

+45 6017 6370

 

Udstillingskoordinator

Maria Therming

cand.mag. i kunsthistorie

+45 5362 1303

 

Kuratorassistent (barsel)

Marie Amalie Skinnebach

cand.mag. i kunsthistorie

+45 2127 5060

 

Grafisk designer og kommunikationskoordinator

Mia Becktor

MA i design

+45 2395 0306

 

Arkitekt

Nina Ballegaard

 

Publikumskoordinator

Siri von Essen

cand. comm

+45 6133 0046

 

Økonomi- og administrationsmedarbejder (barsel)

Thilde Gai Fangel

+45 2825 0523

 

Økonomi- og administrationsmedarbejder (barselsvikar)

Tilde Bryant Vestergaard

+45 3027 0880

Projektmedarbejdere

Lama Abdel-Hadim

Caféværter

Amalie Vibe Larsen

Bjarke Tobias Høver Flensburg

Brendan Boehning

Heva Vaupel

Julia Nouroozi

Lærke Frilund

Malene Strange Lund

My Abrahamsen

Sille Padkjær

Udstillingsværter, værkstedsformidlere og undervisere

Adam Oreskov Kierkegaard

Amanda Lydert Borg Svendsen

Anders Leon Nordkap

Andrea Sloth Thomsen

Anna Bjørg Andersen

Cath Mathilde Borch Jensen

Cecilie Evert Kjær

Christian Schytt Fisker

Christine Bonnichsen Søndergaard

Clara Reeh

Damai Syarifuddin

Elisabeth Bonnichsen Søndergaard

Ida Lodsgaard

Ina A. Mance

Johannes Hartung Jørgensen

Julie Koldby

Julius Sytmen Kirketerp

Katja Crevar

Kristine Balduin Lee

Lisa Kappe

Lise Johansson

Liv Kousholt

Marie Ledet Aagaard

Olivia Rode Hvass

Ronja Falk

Sunniva Winther Skåre

Søren Esper Henning

Thomas Nordkap

Tringa Gashi

Yasmina Nedjoua

Bestyrelse

Formand

Erik Jacobsen

Bestyrelsesformand

Næstformand

Jens Faurschou

Faurschou

Caroline Søeborg Ahlefeldt-Laurvig-Bille

Partner Amrop

Lars-Erik Houmann Christensen

Partner 2L Holding A/S

Philip S. Thorsen

Partner Mazanti-Andersen Korsø Jensen